Nasz organizm w ujęciu holistycznym to sieć powiązań, których nie można rozpatrywać oddzielnie. Kości, mięśnie, więzadła przeplatające się z narządami, wszystkimi układami – tworzą makrokosmos ciała, stopa człowieka jest mikrokosmosem. Organizm ludzki jest jedną całością i żadna z jego części nie jest mniej lub więcej ważna.

Wymienione obszary ciała są ściśle ze sobą powiązane. Wielką złożoność organizmu pokazuje miednica i ściśle z nią powiązana jama brzucha. Tam znajduje się przeważająca część przewodu pokarmowego, wątroba, trzustka, śledziona, nerki, naczynia krwionośne, chłonne, nerwy, tkanka tłuszczowa i trzy warstwy mięśni. Mięśnie, oprócz funkcji ochraniania organów jamy brzucha, stabilizują oddech. Brzuch to ważna część ciała fizycznego, emocjonalnego i energetycznego.

Równowaga w biodrach

Biodra i staw biodrowy to fizyczne centrum ciała. – Mała nierównowaga stawów, powięzi lub mięśni z nią powiązanych może być przyczyną dolegliwości w całym ciele – mówi prof. Wiktor Dega, 70% ludzi ma dolegliwości bioder, kręgosłupa, szyi. Z wiekiem i nadwagą pochylamy się do przodu, zwiększa się obciążenie w nogach i stopach. To może być przyczyną bólów kolan, pachwin, drętwienia stóp, mrowienia kończyn dolnych, nawet zaparć, bolesnych miesiączek, problemów z oddawaniem moczu, chorób krocza, podbrzusza i wiele więcej. Dno miednicy powiązane jest z całością organizmu – tu jest układ moczowy, rozrodczy i wydalania. Potrafi gromadzić też wiele traum, emocji, napięcia w tym rejonie mogą być przyczyną poronień i problemów układu rozrodczego kobiet.

Rozluźnianie przez refleksologię

Refleksy odpowiadające, bezpośrednie i pomocnicze miednicy, dołu kręgosłupa i jamy brzusznej znajdują się na całej powierzchni stóp, ich bokach, na wierzchu stopy łącznie z kostkami i nieco powyżej. Zabiegi refleksologii na stopach wykonane w całości rozluźnią i zrelaksują ciało, uwolnią natychmiast napięte mięśnie. Już w trakcie prowadzonego zabiegu następuje ulga. Po zabiegach ludzie mówią: jestem lżejszy, chodzi mi się lżej i swobodnie, nie ma napięcia w lędźwiach, ból w szyi i dole kręgosłupa wyraźnie się zmniejszył, nie ma bólu w kolanie, w pachwinie zrobiło się ciepło i luźno, mogłem wejść i zejść po schodach, mogę swobodnie obracać głową bez napięcia, luźno w jamie brzucha, przespałem noc bez bólu, mogę unieść ramię bez bólu… Podczas pracy na refleksach pachwin, lędźwi, brzucha, całej miednicy, ciało uwalnia wiele napięć. Refleksolog pamięta o pracy na stopie w rejonie szyi, karku, ramion, głowy. Te wzajemne powiązania części ciała traktuje jako refleksy pomocnicze. Dokładne rozpracowanie stref wokół kostek, pod kostkami zewnętrznej i wewnętrznej strony stopy, refleksów biodro – kolano przynosi od razu ulgę. W okolicy kostki, na jej wierzchu – wchodząc w głębię zgięcia, uwalniamy napięcia w karku i kręgach szyjnych – robi się natychmiast gorąco i luźno. Efekt!? – to cud życia. Już staranne rozpracowanie refleksów linii pięty daje uczucie lekkości i życia w całej miednicy i jamie brzucha.

Stopy obrazem kondycji organizmu

Wszystkie narosty, zrogowacenia na linii pięty i wokół pięty, na piętach są informacją o już powstających niedomaganiach miednicy, jamy brzucha, kręgosłupa, a zarazem o dyskomforcie w szyi. W refleksologii ból w refleksach dołu kręgosłupa może być powiązany z bólami głowy, karku, górnych kręgów. Obroty dużym paluchem w stawie śródstopno-paliczkowym uwalniają też szyję od napięcia. Miednica to siedlisko potężnej mocy, energii i możliwości, ale jest delikatna i wymagająca. Zabieg refleksologii otacza ją troską, dotykiem i ciepłem dłoni refleksologa i za chwilę stanie się ona centrum pozytywnych emocji, siłą życia i dobrym zdrowiem w całości pracy ciała.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jakie dane techniczne wziąć pod uwagę kupując rolki transportowe?

Jakie dane techniczne wziąć pod uwagę kupując podwozia transportowe? Aktualnie sporo osób …